Štefan Náhalka
organizátor slovenského katolíckeho exilu, náboženský spisovateľ

* 16.03.1916 Liptovská Teplička
† 06.03.1975 Rím, Taliansko

Bol rodákom z Liptovskej Tepličky, základnú školu vychodil v rodisku, gymnázium skončil v Levoči. Kňazskú formáciu dostal v Pápežskom kolégiu sv. Jána Nepomuckého v Ríme a teologické štúdiá absolvoval na Pápežskej Lateránskej univerzite. Sviatosť kňazstva prijal 19. decembra 1942 v Ríme.

Po príchode do Ríma pracoval najprv v Ústredí katolíckej kancelárie, neskôr ho pápež vymenoval za člena Najvyššej rady pre emigráciu pri Konzistoriálnej kongregácii, pre emigrantov zriaďoval misie najmä vo Veľkej Británii a v Brazílii. V roku 1958 navrhol založiť a pomohol uskutočniť knižnú edíciu Series Cyrillomethodiana na vydávanie slovakistických prác vo svetových jazykoch a vedeckú ročenku Slovak Studies. S podporou slovenských katolíkov v USA začal budovať Slovenský ústav sv. Cyrila a sv. Metoda v Ríme, ktorý sa stal bázou mnohých akcií slovenského katolíckeho exilu. Založil Slovenské nakladateľstvo sv. Cyrila a sv. Metoda. Stal sa predsedom prípravného výboru pre vybudovanie tejto ustanovizne a bez jeho osobného pričinenia by sa toto dielo nikdy neuskutočnilo. V roku 1961 sa stal jej prvým rektorom, ktorým bol až do 28. februára 1973,
Sústredil okolo seba elitu katolíckeho duchovenstva v slovenskom exile - M. Lacko, F. Litva, J. Tomko, A. Botek, S. Faltin, D. Hrušovský a iní. Pod jeho vedením vyšli desiatky knižných publikácií. Prispieval do slovenských časopisov v zahraničí a do cudzojazyčných časopisov (napr. Osservatore Romano, Der neue Ackermann atď.)

Z pozície kresťanského realizmu vysvetľoval moderné filozofické smery, marxizmus-leninizmus, ako aj problémy morálky a vierouky. Literárne začal pracovať ešte na Slovensku, kde napísal početné štúdie.

Zomrel nečakane 6. marca 1975 v Ríme. Pochovali ho na rímskom cintoríne Campo Verano odkiaľ jeho telesné pozostatky neskôr preniesli do hrobky Slovenského ústavu sv. Cyrila a Metoda na nový rímsky cintorín Prima Porta. Za svoj príkladný kňazský život i za prácu pre Cirkev mu Pavol VI udelil 14. augusta 1963 titul monsignora, 30. decembra 1967 hodnosť pápežského preláta.
Pri príležitosti 35. rokov od úmrtia tohto významného rodáka, ktorý svojou prácou a dielom prekročil hranice Slovenska, stal sa nie len vysokým cirkevným predstaviteľom, ale aj významnou osobnosťou národa, sa dňa  14. marca 2010 uskutočnila spomienková slávnosť a svätá omša v kostole v Liptovskej Tepličke, ktorú celebroval Jozef kardinál Tomko - blízky priateľ a spolupracovník. Prítomní boli tiež ďalší vysokopostavení cirkevní činitelia - spišskí biskupi, početná skupina kňazov a duchovenstva, príbuzní a občania Lipt. Tepličky aj okolia.

1.9.2010 bol škole prepožičaný čestný názov Základná škola s materskou školou Štefana Náhalku

Svätá omša pri príležitosti 35 rokov od úmrtia Štefana Náhalku
Položenie venca pri rodnom dome Štefana Náhalku
Návšteva Pápežského kolégia
Svätá omša pri príležitosti 35 rokov od úmrtia Štefana Náhalku za účasti Jozefa kardinálaTomka v kostole v Lipt. Tepličke
Návšteva Pápežského kolégia sv. Cyrila a Metoda v Ríme
kedy sa funkcie vzdal. Bol spoluzakladateľom Slovenského ústavu Cleveland - Rím. a od 1. októbra 1972 až do svojej predčasnej smrti bol jeho predsedom. Od roku 1954 až do roku 1966 bol aj redaktorom časopisu slovenských katolíkov hlasy z Ríma a dal podnet k publikovaniu periodika Slovenský kňaz, ktorý sa neskôr premenil na mesačník Diakonia.
Na stiahnutie
Školské zariadenia